Idiotët e dobishëm të Maduro-s - Opinione - Kosova Sot 
Idiotët e dobishëm të Maduro-s

Idiotët e dobishëm të Maduro-s

Shkruan: Shlomo Ben-Ami

Sa i përket numrit të të burgosurve politikë, Venezuela e Maduros është bashkuar me radhët e Kinës, Kubës dhe Turqisë

Në lekturën e tij Nobel të vitit 1982, romancieri kolumbian Gabriel Garcia Marquez dënoi insistimin e Perëndimit për "matjen tonë me kutin që ata përdorin për veten e tyre" dhe "duke harruar se shkatërrimet e jetës nuk janë të njëjta për të gjithë." Kjo është, në një kuptim, çfarë bën mjeti progresiv i Perëndimit kur, kapur në një tregim të vjetërsuar rreth revolucioneve të Amerikës Latine, nuk arrin të njohë shkatërrimin e lidhur. Për shkak të këtij dështimi, deri para pak kohësh, kryengritja më e shëmtuar dhe e qëndrueshme në historinë e Amerikës Latine, të zhvilluar nga Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC), kishte avokatë në Parlamentin Evropian.

Tani, historia po përsërit veten, me shumë të majtë perëndimorë që kundërshtojnë çdo përpjekje ndërkombëtare kundër udhëheqjes katastrofale të presidentit Nicolas Maduro. Një mashtrim revolucionar Shkalla e fatkeqësisë nuk duhet të nënvlerësohet. Mungesa e madhe e ushqimeve dhe ilaçeve janë normalja e re. Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se inflacioni do të arrijë në 10 milionë për qind këtë vit. Rezultati është një popull i dëshpëruar, 10% prej të cilëve kanë ikur tashmë nga vendi. Ndër ata që mbeten, 90% jetojnë nën kufirin e varfërisë. Një mashtrim revolucionar ka rënë, duke lënë prapa vetëm sundimin tiranik të një klase të magnatëve të korruptuar - në mënyrë efektive të një mafie - që ka blerë besnikërinë e ushtrisë me shpërblime masive të parave të gatshme dhe kontrabandë fitimprurëse të naftës dhe trafikimit të drogës. Kundërshtarët e mafisë janë të shtypur, shpesh brutalisht.

Sa i përket numrit të të burgosurve politikë, Venezuela e Maduros është bashkuar me radhët e Kinës, Kubës dhe Turqisë. Dikush mund të presë administratën e presidentit të SHBA-së Donald Trump për të minimizuar praktikat shtypëse të Maduro-s. Por Trump ishte gjithashtu i shpejtë për të njohur udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido, si kreu i përkohshëm i shtetit, pasi që Guaido, me mbështetje të gjerë midis venezuelasve, thirri një dispozitë kushtetuese për të sfiduar legjitimitetin e Maduro-s. Praktikisht të gjithë fqinjët demokratikë të Venezuelës - duke përfshirë edhe socialistët në këto vende - kanë folur kundër parodisë tragjike të Maduro-s për një revolucion. Partia Socialiste e Brazilit e denoncoi regjimin e tij si "të çmendur" dhe "një shtet totalitar", ndërsa ish presidenti i krahut të majtë Luiz Inácio Lula da Silva, u distancua nga miratimi i Partisë së Punëtorëve të Maduro. Edhe grupi socialist i Venezuelës Marea Socialista denoncoi "tendencat totalitare" të Maduro-s. Por politikanët majtistë në Perëndim i rezistojnë një qëndrimi të ngjashëm. Yjet socialistë në rritje të Amerikës kundërshtojnë me vendosmëri këtë qëndrim. Përfaqësuesi Ilhan Omar ka paralajmëruar për një "grusht shteti të mbështetur nga SHBA" që synon marrjen e një udhëheqësie "në emër të interesave të korporatave shumëkombëshe" dhe me injorancë e ka definuar opozitën si "shumë të djathtë". (Guaido është anëtar i një partie socialdemokratike.) Po ashtu, përfaqësuesja Aleksandria Ocasio-Cortez u pajtua se kriza e shkeljes së të drejtave të njeriut në shkallë të gjerë është një "konflikt i brendshëm i polarizuar" dhe argumenton se Shtetet e Bashkuara nuk duhet ta njohin Guaidon si kryetar shteti. Senatori Bernie Sanders, nga ana e tij, përmend historinë e errët të Amerikës për ndërhyrjet në Amerikën Latine kur diskuton Venezuelën. Në Mbretërinë e Bashkuar, udhëheqësi i Partisë Laburiste, Jeremy Corbyn, i cili përkujtonte mentorin e Maduro-s Hugo Chavez në vitin 2013 për "kontributet e tij masive në Venezuelë dhe një botë shumë të gjerë", gjithashtu kundërshton "ndërhyrjen e jashtme në Venezuelë". Këta liderë pajtohen me një botëkuptim të Luftës së Ftohtë, në të cilin pothuajse çdo revolucion i brendshëm qëndron në kundërshtim të drejtpërdrejtë me armikun e fundit: imperializmin perëndimor.

Duke mos njohur detajet e krizës aktuale, ata përfundojnë në mënyrë efektive duke avancuar interesat e diktaturave të shumta, duke përfshirë ato në Iran, Nikaragua, Siri dhe Turqi, si dhe fuqitë e vërteta koloniale në Venezuelë: Kina, Kuba dhe Rusia. Krimet brutale Në Venezuelë, Rusia po ndjek librin e saj nga Siria, ku nuk ndërhyri për të shpëtuar njerëzit e rrethuar, por për të mbështetur tiranin nga i cili ata po përpiqeshin të arratiseshin, Bashar al-Assad. Si Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij kinez Xi Jinping duan të sigurojnë ripagimin e kredive masive që i kanë dhënë regjimit Chavist të Venezuelës. Dhe nafta e lirë nga Venezuela ka qenë jetike për mbijetesën ekonomike të Kubës. Këto lidhje nënkuptojnë se regjimi i Maduros përbën një rrezik legjitim të sigurisë kombëtare për SHBA-në. Megjithëse vetë Trump ndoshta ishte i motivuar të njohë Guaidon më shumë nga dëshira e tij për të fituar mbështetje nga votuesit hispanikë, fakti është se bashkëpunimi i thellë ushtarak i Rusisë me Venezuelën mund të rezultojë në një interpretim modern të krizës raketore të Kubës. Por ekziston një çështje më themelore në lojë.

Diktaturat e botës mbështesin Maduro-n sepse duan të nënvleftësojnë parimin, të miratuar unanimisht nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në vitin 2005, se bashkësia ndërkombëtare ka përgjegjësinë për të mbrojtur popullsitë nga mizoritë e kryera nga qeveritë e tyre. Duke mbështetur Maduron, ata kërkojnë imunitet për veten e tyre. Mbrojtja e frymës së të ashtuquajturit parim R2P, që e majta duhet ta përshëndetë, ishte një motivim kryesor pas vendimit të shumë demokracive të tjera - përfshirë Australinë, Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Spanjën dhe Mbretërinë e Bashkuar - për të njohur Guaidón. Në vend që të qëndrojnë në dogmën e vjetër politike, figurat politike majtiste duhet të marrin parasysh zërin e Toshiko Sakurait, një mërgimtare venezuelase. "Më vjen neveri nga ju" tha ajo për të majtën spanjolle. "Ne besojmë në edukimin universitar publik dhe në kujdesin shëndetësor të financuar nga taksat" dhe "një rrjetë sigurie dhe rishpërndarje të pasurisë". Por, vazhdoi ajo, "mbështetja e politikave socialiste nuk më pengon të denoncoj krimet brutal që po bëhen në vendin tim.

" Kriza ekonomike e vitit 2008 ka nxitur ngritjen e një klase të re politike që ringjalli thirrjen socialdemokrate për një shoqëri më të drejtë. Këto shifra janë të drejta për të hedhur poshtë çdo konsideratë për një ndërhyrje ushtarake të mundshme katastrofike në Venezuelë. Por - për hir të kredibilitetit të tyre politik, po aq sa parimet e të drejtave të njeriut dhe demokracisë - ata duhet të heqin dorë nga supozimet e mirëkuptueshme, por të vjetërsuara në politikën e jashtme. Në vend të kësaj, e majta duhet të mbështesë rritjen e presionit ndërkombëtar mbi regjimin e Maduros, duke përfshirë sanksionimin dhe izolimin e udhëheqjes së saj kryesore. Përpjekjet për të rritur aftësitë e opozitës demokratike të shtypur të Venezuelës gjithashtu do të ndihmonin. Mosndërhyrja perëndimore vrau demokracinë spanjolle në vitet 1930. Kohët e fundit, ajo mbështeti tiraninë e tmerrshme të Assadit. Venezuela nuk duhet të jetë tjetra me radhë.

(Kosova Sot)

 

3 orë e 54 minuta më parë
Ndërlidhur
08/12/19